بدون شک همگی می دانیم که سررسید ها در رنگ و تنوع بسیار زیادی می باشند اما جالب است بدانید که امروزه با توجه به تقاضای بازار سررسید ها در اندازه های گوناگونی نیز موجود می باشند. در این مقاله با ما همراه باشید تا ویژگی های بسیاری از سررسید را که تا به حال به انها توجه ننموده اید را به شما معرفی نماییم و به چند نوع متفاوت آن بپردازیم و آن ها را به شما معرفی کنیم.

اندازه سررسید

سررسید می تواند در قطع های مختلف بزرگ یا کوچک عرضه شود. قطع اصطلاحی است که به ابعاد سررسید مورد نظر اشاره دارد. سررسید معمولا در ابعاد استاندارد تهیه و عرضه می شوند. انتخاب قطع سررسید بستگی به سلیقه سفارش دهنده و نوع کاربرد مورد نظر دارد. باید توجه داشت که ابعاد مذکور تقریبی بوده و بسته به نوع صحافی می تواند اندکی کوچکتر یا بزرگتر شود.

سررسید رحلی

این سررسید را همچنین سررسید مدیران می نامند زیرا غالبا توسط مدیران مورد استفاده قرار می گیرد و عموما به عنوان هدیه ای تشریفاتی درنظر گرفته می شود. این نوع قطع دارای جای یادداشت بیشتری نسبت به سررسید وزیری می باشد . تقریباً نزدیک به سایز استاندارد 4A و تقریباً برابر با  21× 28 سانتی متر  می باشد.چون این نوع سررسید هدیه ای نفیس محسوب می شود نسبت به سایر سالنامه ها قیمت بالاتری دارد و در تیراژ پایین تری چاپ می شود.

سررسید وزیری

بدون شک رایج ترین قطع در میان سررسید های تولیدی قطع وزیری می باشد. ابعاد حدودی قطع وزیری 17×24 سانتی متر است. دلیل رواج این قطع نیز آن است که به دلیل ابعاد بزرگ، این نوع سررسید فضای کافی برای یادداشت امور روزانه داشته و جادار است. گرچه برخی از افراد که همیشه مایلند سررسید خود را همراه داشته باشند، قطع های کوچک تر را ترجیح می دهند.

سررسید رقعی

ابعاد حدودی قطع رقعی 15×21 سانتی متر بوده و تقریبا برابر اندازه ورقه استاندارد 5A می باشد. این قطع نسبت به قطع وزیری کوچکتر و کمی خوش دست تر بوده و حمل آن راحت تر است ضمنا از قطع وزیری نیز ارزان تر می باشد.امروزه با توجه به رواج استفاده از سررسید اروپایی و نزدیک بودن اندازه سررسید اروپایی به رقعی مصرف آن نسبت به گذشته کاهش یافته است.

سررسید اروپایی

سررسید اروپایی مشابه سررسید رقعی است اما کمی از عرض آن کاسته شده است. ابعاد حدودی این قطع 12.5×21 سانتی متر می باشد. همین تفاوت سایز باعث شده که سررسید اروپایی نسبت به رقعی شکیل تر و خوش دست تر به نظر آید و استقبال از ان در سال های اخیر افزایش یابد. گرچه باید خاطر نشان کرد این موضوع تا حدود زیادی به سلیقه خریدار بستگی دارد.

با ما همراه باشید تا در مقالات بیشتری به انواع سررید ها بپردازیم و شما را با طرح های متنوع آن آشنا کنیم. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به سایت مراجعه نمایید و یا برای تهیه و اطلاع از قیمتذ وموجود بودن سررسید در انبار می توانید با شماره های موجود در سایت تماس حاصل نمایید.