گفت و گوی مجله چاپ و نشر با مدیر عامل سررسید تیج

تغییر نگاه به سررسید در سال های اخیر

مهمترین ویژگی بارز فعلی نسبت به قبل در این است که سررسید در گذشته بیشتر در بازار خرده فروشی عرضه میشد. ولی در حال حاضر سالنامه در خانواده بزرگ هدایای تبلیغاتی طبقه بندی می شود و در این خانواده نیز از موقعیت برتری برخوردار است ،لذا تهیه و توزیع آن برای سازمان های زیادی به برنامه ای هر ساله مبدل شده است یعنی به سالنامه با نگاه کلان و هدیه محور می نگرند و مصرف شرکتی پیدا کرده است،این بخشی از صحبت های رضا اسداله زاده مدیر عامل سررسید تیج اولین تولید کننده سررسید مدل اروپایی در ایران است که به جنبه های مختلف سررسید اشاره می کند. تفاوت بازار تولید سررسید نسبت به گذشته بخش دیگری از این گفت و گو است ، که در ادامه می خوانید.

نقطه نظر شما در مورد ویژگی یک سالنامه خوب چیست ؟

از سه جبنه می توان یک سالنامه که مطابق با زندگی فعلی ایرانی باشد، را مورد بررسی قرارداد،اولین وجه ، کاربردی بودن یک سررسید یا سالنامه است وجه بعدی آن ، جنبه زیبایی شناختی یک سررسید و دیگری وجه فرهنگی آن است. در وجه کاربردی کیفیت صحافی کار ، جادار بودن برای نت برداری و نوشتن ، سبک بودن ، داشتن پاکت مدارک انتهای سررسید و کش نگهدارنده و دیگر مواردی که در سررسید های قدیمی کمتر به چشم می خورد،  بسیار مورد اهمیت است. شکیل بودن یک سررسید، آپشن های متنوع مانند داشتن گوشه های گرد شده ، استفاده از سایزهای کوچک تر و روکش های متعدد و البته متنوع از پارچه گرفته تا جنس چرم ، ترمو و غیره ، حس زیبایی شناختی سررسید را ارتقاء می دهد. از لحاظ فرهنگی نیز سررسید یا سالنامه های با رویکردی متفاوت و تازه روبه رو شده اند و در حال تغییر فرهنگ شفاهی به فرهنگ نوشتاری هستند.

بازار تولید سررسید هم اکنون چگونه است و مهمترین ویژگی آن نسبت به قبل چیست ؟

اساساً تولید سالنامه قدمت چندانی ندارد و یک صنعت نوپا است و همانطور که مستحضر هستید، بازار سررسید با تغییر رویکرد مواجه شده است و هم اکنون در این بازار ، ده ها هزار نفر مشغول به کار هستند و تولیدات سررسید به حد میلیونی رسیده است در صورتی که در گذشته بازار تولید سررسید و تقویم به شکل امروز نبود و تقویم ها بیشتر به صورت جیبی و دیواری تنها در کتاب فروشی ها و لوازم التحریرها عرضه می شد. می توانم بگویم مهم ترین ویژگی بازار فعلی نسبت به قبل در این است که سررسید در گذشته بیشتر در بازار خرده فروشی عرضه می شد. ولی در حال حاضر سالنامه در خانواده بزرگ هدایای تبلغاتی طبقه بندی می شود و در این خانواده نیز از موقعیت برتری برخوردار است ، لذا تهیه و توزیع آن برای سازمان های زیادی به برنامه ای هر ساله مبدل شده است یعنی به سالنامه با نگاه کلان و هدیه محور می نگرند و مصرف شرکتی پیدا کرده است و معمولاً بیشترین تقاضای تهیه سرسید از سوی کمپانی ها ، موسسات ، ادارات بزرگ و بانک ها صورت می گیرد. افرادی که با علم و تکنولوژی روز پیش می روند و یا نوجویان ، با اینکه به دنبال ساختاری های جدید هستند، باز هم سررسید اروپایی را برای هدیه و معرفی مجموعه خود انتخاب می کنند.

چرا بعضاً گفته می شود که نسبت به قبل تقاضای تولید سررسید کاهش یافته است ؟ و مشتریان بیشتر به سمت دیجیتالی شدن و استفاده از لوازم الکترونیک پش رفته اند و از کاربرد سررسید کاشته شده است؟

بنده فکر نمی کنم تقاضای سرسید کم شده  شده باشد، چندین سال است پیش بینی شده که با پیشرفت تکنولوژی تولید سررسید کاهش پیدا کند ولی باز هم تولید سررسید بیشتر از قبل بر قوت خود پا برجا است . سررسید تیج تولید کننده و ترویج دهنده سبک سررسید اروپایی و جدید است و بیشتر مراجعه کنندگان جویای تحول و به روز ، از مشتریان ما محسوب می شوند و می توان گفت افرادی که با علم و تکنولوژی روز پش می روند و با نوجویان ، با اینکه به دنبال ساختارهای جدید هستند باز هم سررسید اروپایی را برای هدیه و معرفی مجموعه خود انتخاب می کنند.

اکثراً دیده شده است که نسل جدید نیز با وجود داشتن لپ تاپ ، تبلت و تلفن همراه باز هم برنامه روزانه خود را در سررسید ثبت می کنند، این کاربرد سررسید نه تنها در ایران که حتی در خارج از کشور هم معمولاً دیده می شود. استفاده از سررسید همانند کتاب است همانگونه که لذت کتاب خواندن بسیار متفاوت تر از مطالعه فایل پی دی اف و یا دیدن فیلم در سینما لذتبخش تر از تلویزیون است ، استفاده از سررسید نیز پر کاربرد تر و البته ملموس تر از محصولات دیجیتال است. به اعتقاد بنده جایگاه سررسید، حداقل در ایران ، با توجه به نیاز مشتریان و شرکت هایی که هر روز بیشتر از دیروز متقاضی سررسید هستند تا مدت ها تغییر نخواهد کرد.